Eleşkirt

Gezilecek Yerler

Eleşkirt Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ağrı’ya bağlı ilçelerden biri olan Eleşkirt, Ağrı merkeze 35 km mesafede bulunuyor… 38.000 kişilik nüfusu ile mütevazı bir kimliğe sahip olan ilçe, Tutak, Hamur, Kağızman, Horasan ve Karayazı ilçeleri ile komşudur. Bulunduğu konum nedeniyle de büyük bir öneme sahip olan Eleşkirt, turizm konusunda da ülkemize katkıda bulunan ilçelerden biri olarak lanse ediliyor.

İlçeye ulaşım mevcut ve Ağrı otogarda düzenli olarak seferlerine devam eden çok sayıda otobüs şirketi bulunuyor. Bununla birlikte ilçeye bağlı küçük firmalar da ulaşım konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Otogarda taksi hizmeti de mevcut ve terminal bölgelerinden firmalara ulaşarak seyahatlerinizi taksi ile de gerçekleştirebilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

1-Toprakkale

Eleşkirt ilçe merkezine ortalama 15 km uzaklıkta yer alan Toprakkale, Urartular döneminde inşa edilmiş ve yine o döneme ait çok sayıda kalıntıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Günümüze tam manasıyla ulaşabilmiş değil ve büyük bir kısmı da harap olmuştur.

2-Toprakkale Cami

Mirza Bey tarafından 1684 yılında hayata geçirilen ve inşa edilen camii, 1864 yılında meydana gelen deprem nedeniyle büyük bir zarar görmüştür. Takvimler 1963’ü gösterdiğinde bu alan sit alanı ilan edilmiş ve 1968 yılında da restore edilerek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Kesme taşı ve moloz kullanılarak inşa edilen bu yapının hali hazırda minaresi bulunmuyor fakat diğer bölümleri mevcuttur.

3-Güneykaya Kaya Tesisleri

İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan  bu tesis kasım ayı gibi başlar mart ayına kadar devam eder. Çığ tehlikesi de bulunmamaktadır. Buraya kışın gelen ziyaretçiler keyiflerince kayabiliyorlar. Burada ziyaretçiler için bir restoran ve otel bulunmaktadır.

MEŞHUR LEZZETLERİ

Eleşkirt, değişik yöresel tatları bizimle buluşturan ilçelerden bir tanesidir. Çiçal olarak bilinen örgü peyniri, ilçenin en meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Yerli halk kahvaltılarında genellikle bu peynir türünü tüketiyor ve üretimini de kendisi yapıyor. Restoranlara baktığımızda ise en çok karşı karşıya geleceğimiz lezzetler arasında keşkek yer alıyor. Gırar ve çılbır da yine yörenin meşhur lezzetlerinden bazılarıdır. Damak tadınıza hitap edecek zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Eleşkirt, bu kültüre de fazlasıyla sahip çıkıyor.

 

Bu doğa ve tarihi yerleri görmeniz için sizleri ilçemizde ağırlamaktan memnuniyet duyarız.